Těhotenství

trvá cca 40 týdnů, resp. 38 týdnů, protože se první den těhotenství  začíná počítat od prvního dne počátku poslední menstruace. Těhotenství je rozděleno do tří trimestrů  ( v prvním trimestru je nejvyšší riziko spontánního potratu), ten je často důsledkem poškození při početí nebo jako následek defektu plodu. 

Příznaky těhotenství

  • Ranní nevolnost, zvracení a mdloby   tyto příznaky doprovází více než polovinu žen. Většinou potrápí budoucí maminky mezi druhým a 12. týdnem těhotenství.  Jasný důvod pro tento příznak není stanoven, ale předpokládá se, že jeho původem jsou homony. Ty mohou být příčinou ponížení pohyblivosti žaludku, resp. stěny žaludku,  a střev a následé snížení tvorby žaludečních šťáv.
  • Vynechání menstruace   Vynechání pravidelného měsíčního menstruačního cyklu. To ale nutně neznamená, že důvodem je těhotenství. Důvodů může být hned několik, včetně hormonálních poruch. Pokud se Vám menstruace nedostaví do 14 dnů od plánovaného termínu menstruace, je to důvod pro Vás navštívít svého gynekologa.
  • Změny na prsou  - některé ženy pozorují změny na prsou (změny prsů) v těhotenství i při ovulaci, proto nemohou zachytit ten rozdíl oproti ženám, které tyto příznaky nemají. Ženy, které mají ovulační a předovulační období bezpříznakové mohou pociťovat zvýšenou citlivost bradavek, nebo mírné napětí. S vyšším stádiem těhotenství pak bradavky tmavnou a zvětšují se.
  • Změny nálad a přecitlivělost - Vaše hormony blázní, vše okolo sebe vnímáte jinak, daleko citlivěji, jste obětí emocionální hříčky přírody. Neustlé změny nálad, plačtivost, vztek, sebelítost. Tento příznak postihuje budoucí maminky nejčastější v prvním a třetím trimestru
  • Časté močení - Jak se děloha zvětšuje, tlačí na močový měchýř. To Vás nutí chodit nestále čůrat. Chodíte pořád, už když čůráte přemýšlíte o tom, kde budete čůrat za chvilku. Je to docela zábavné.. (tedy pokud jste někde, kde je dostatek toalet a necestujete někde v autobuse )
  • Bolest hlavy - Některé nastávající maminky v těhotenství trápí bolest hlavy. Jsou citlivé na určité zvuky a pachy. Lékaři v tomto případě doporučují procházky na čerstvém vzduchu a dodržování pitného režimu.
  • Změna chuti - Tohle postihne snad každou maminku. Najednou nevědomky omezí pití kávy, kterou pila několikrát denně, má zvláštní chutě, které okolí nechápe. Kombinace jídel je často pro okolí nepoživatelná, ale budoucí maminky si v tom libují.
  • Pálení žáhy jak děloha roste, může utlačovat žaludek. Pokud se kyselina solná (běžně se v žaludku uvolňuje), dostane do kontaktu se sliznicí jícnu, dochází k výraznému překyselení žaludku. Mohou Vám pomoci běžně dostupné léky, které Vám doporučí Váš lékař neb lékárník.
  • Křečové žíly nohy jsou v těhotenství namáhány mnohem více,  proto noční křeče a křečové žíly jsou u nastávajících maminek  častější. Bolest, křeč začíná zpravidla v nohou, noční křeče, pocit těžkosti. Křečové žíly mohou způsobit nepěkný kosmetický efekt.  Potíže s křečovými žilami zpravidla po porodu zmizí.
  • Pigmentace kůže  Od pupíku směrem k podbříšku se může objevit tmavá linie (čára). To proto, že v těhotenství tělo produkuje zvýšené množství pigmentu.